Haftada 2 tam gün Amerika California Üniversitesi Mezunu uzman pedagog hizmet vermektedir.

Okulumuzda psikologumuz tarafından uygulanan testlerimiz;
*Good Enough bir insan çiz testi
*D10 Projektif çizim testi
*Gesell gelişim figürleri testi
*Dikkat testi
*Peabady resim kelime testi
*Frostig görsel algı tarama testi
*Metropolitan okul olgunluğu testi
ücretsiz olarak uygulanmaktadır.
Denver II gelişim tarama testi
Agte ankara gelişim tarama envanteri testi de psikologumuz tarafından uygulanmaktadır.

 

  PULSUZ DİLEKÇE

 

Sevgili Anneciğim, Babacığım;

Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim, size şunları söylemek isterdim:

Sürekli bir büyüme ve değişme içindeyim. Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. Beni tanımaya ve anlamaya çalışın.

 

Deneme ile öğrenirim. Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz. Oyunda, arkadaşlıkta ve uğraşılarımda özgürlük tanıyın. Beni her yerde ve her zaman koruyup kollamayın. Davranışlarımın sonuçlarını kendim görürsem daha iyi öğrenirim. Bırakın kendi işimi kendim halledeyim yoksa büyüdüğümü nasıl anlarım?

 

Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum. Bunu önemseyin ama siz de beni şımartmayın çünkü sonra hep çocuk kalmak isterim. Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum, ancak siz verdikçe almadan edemiyorum. Bana yerli yersiz söz de vermeyin, çünkü sözünüzü tutamadığınızda sizlere güvenim azalıyor.

 

Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin. Yoldan saptığımı görünce de beni sınırlayın. Koyduğunuz kurallar ve yasakların hepsini beğendiğimi söyleyemem ancak hiç kısıtlanmayınca da ne yapacağımı şaşırıyorum. Tutarsız davrandığınızı görünce hem bocalıyor, hem de bundan yararlanmadan edemiyorum.

 

Öğütlerinizden çok davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın. Beni eğitirken ara sıra yanlışlar yapabilirsiniz. Bunları çabuk unuturum. Ancak birbirinize sevgi ve saygınızın azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder.

Çok konuşup, çok bağırmayın. Yüksek sesle söylenenleri pek duymam. Yumuşak ve kesin sözler bende daha iyi iz bırakır. ?? Ben senin yaşındayken??? diye başlayan söylevleri hep kulak ardına atarım.

 

Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın. Bana da yanılma payı bırakın. Beni, korkutup sindirerek, suçluluk duygusunu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın. Yanlış davranışımın üzerinde durup düzeltin.

 

Beni dinleyin. Öğrenmeye en yatkın olduğum anlar, soru sorduğum anlardır. Açıklamalarınız kısa, özlü ve benim anlayabileceğim türde olsun. Beni yeteneklerimin üstünde işlere zorlamayın tam tersine başarabileceğim işleri yapmamı bekleyin. Bana güvendiğinizi belli edin. Beni destekleyin; hiç değilse çabalarımı övün.

 

Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin. Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın, bana süre tanıyın. Beni köşeye sıkıştırmayın; yalana sığınmak zorunda kalırım. Sizi çok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin. Kızgınlığınızı haklı görebilirim, ama beni aşağılamayın. Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın, unutmayın ki ben de sizi yabancıların önünde güç durumlara düşürebilirim.

 

Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca açıklamaktan çekinmeyin. Özür dileyişiniz size olan sevgimi azaltmaz; tersine, beni size daha çok yaklaştırır. Bana kendinizi yanılmaz ve erişilmez göstermeye çabalamayın. Yanıldığınızı görünce üzüntüm büyük olur.

Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi. Ama seçme hakkım olsaydı sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim.

Sevgiler Çocuğunuz…